Tipy a triky na čištění u dětí

10.08.2021

Udělejte čištění pravidelnou součástí Vašeho dne s dětmi. Malé děti mají rádi svoje rituály, to jsou pravidelné činnosti, které se každý den opakují. Mezi tyto rituály by mělo patřit i čištění zubů. Nebudeme si nalhávat, že čištění zubů je vždy jednoduché... Zvláště u malých dětí to chce mnohdy velkou dávku kreativity, trpělivosti a důslednosti.

Veškerá tato péče se Vám ale bohatě odmění v podobě zdravých a krásně bílých zoubků Vašeho děťátka. Bohužel někdy dentální hygiena u dětí pokulhává- 50% dětí do šesti let má zubní kaz. Pokud kazivý proces postupuje dál je spojen s bolestí, otokem a horečkou. Lékaři mnohdy pak nezbyde nic jiného než zoubek vytrhnout. 

Proto Vám přinášíme pár rad a tipů, jak na čištění zubů:


🦷 Nenechávejte čištění zubů večer na poslední chvíli, když už všichni zúčastnění padají únavu. Vyčerpaní rodiče ani vyčerpané dítě si zuby s chutí a ochotou čistit nepůjdou.

🦷 Nechte si na to dostatek času. Malé děti mají vnímání času jiné než dospělí. Pokud budete tlačit, můžou jít už jen kvůli tomu do opozice. Takže je dobré nikam nespěchat.

🦷 Důležité je jít příkladem. Děti se učí nápodobou. Pokud dítko rodiče s kartáčkem v puse pravidelně nevidí, tak nemá co napodobovat ;) čistěte si zuby spolu a třeba i nechte dítě vyčistit Vaše zuby.

🦷 Děti mají také velkou potřebu samostatnosti. Určitě jste už asi 100x slyšeli větu: "Já to chci udělat sám/sama." Je výhodou, když mají kartáček na dosah. Nechte je vyčistit si zuby sami jako první. A Vy pak dočistěte.

🦷 Nechce si čistit zuby? Možná pomůže pokud dáte na výběr: "Chceš si zuby vyčistit s pastou nebo bez pasty? Dočistí máma nebo táta?" Můžete jít společně do drogerie a nechat dítě si vybrat vlastní zubní kartáček s Elsou nebo Spidermanem (a na dočišťování používat ten, co jste vybrali Vy).

🦷 Zapojte ho do celého procesu. Je něco, co mu na čistění vadí? Zkuste společně vymyslet řešení problému, aby vyhovovalo všem. Pokud už je dítě trochu starší a dokáže s Vámi komunikovat, zeptejte se ho na jeho názor a zapojte ho do řešení.

🦷 Udělejte si to příjemné. Posaďte se klidně do koupelny na kobereček, udělejte si pohodlí (málokoho baví postávat před zrcadlem) nebo můžete čistit i na sedačce v obýváku bez pasty.

🦷 Vysvětlete dětem PROČ je třeba zuby čistit a proč Vám záleží na tom, aby byly zuby zdravé. Můžete vyprávět svoje zážitky s bolavými zuby… Ale nikdy nestrašte děti zubařem! Můžete tím ohrozit budoucí spolupráci v ordinaci.


Pozitivní motivace je nejlepší cesta

Zpívejte si písničky nebo povídejte básničky nebo říkanky (písniček o zubech je plný youtube nebo si vymyslete svoje vlastní). Zpívejte jednou nahlas, pak zase potichu (nebo cokoliv, co dítě zaujme…)

Můžete vyjmenovat potraviny, které dnes dítko jedlo a komentovat, jak je čistíte ze zubů. 

Lechtejte se kartáčkem na nose nebo pod bradou. Pak kartáčkem polechtejte zoubky. Dělejte si srandu, smích je nakažlivý a to je veliká výhoda, když dítko stávkuje ;) Můžete také čistit zuby plyšákům… zahrát si na automyčku pro kluky nebo zkrášlovací salón pro holčičky… 

Motivační může být i chuť zubní pasty. Pokud Vám pasta pomáhá ve spolupráci dítěte, použijte bezfluoridovou. Nemusíte se totiž řídit přísným dávkováním a pastu můžete přidávat (s rozumem). Dobré složení má např.: Jack & Jill, Weleda nebo SwissDent.

Můžete zahrát s dětma na doktora, pořídit si zrcátko anebo si posvítit do pusy čelovkou. Na trhu jsou i dětské zubařské sety, kde najdete umělé zuby, kartáček, pastu, zrcátko a dokonce i zubní vrtačku nebo kleště.

I elektrický zubní kartáček může být pomocník k motivaci čištění zubů. Obzvláště když ho děťátko vidí u rodičů… Kartáček Bob a Bobek je vhodný pro děti ve věku 0-5 let a má svítící hlavičku, která osvětluje plochu čištění, takže krásně vidíte na zoubky. Od věku 3 let je vhodný i kartáček Philips Sonicare for kids, ke kterému existuje aplikace na mobil nebo tablet, co zabavnou formou provází čištěním zubů. Nevýhodou elektrických kartáčků jsou jemné vibrace, které moho být pro některé děti nepříjemné a mohou jej odmítnout. I když máte elektrický kartáček, je důležité střídat ho s manuálním. Děti trénují pohyb ruky a Vás nerozhodí, když zrovna dojdou baterky nebo zapomenete vzít na dovolenou nabíječku.

Možná Vaše děti znají ze školky z projektu Nechci kazy pohádku o Bacilovi Celilovi. Zoubek nechce jíst ovoce a zeleninu a papal by jen sladkosti. Sladkosti ale chutnají i zlému Bacilovi Cecilovi, který Zoubku ubližuje a kouše ho. Zoubka zachrání katráček s pastou, kterého se Cecil bojí a utíká pryč.

U starších dětí můžete jejich snažení odměňovat samolepkami nebo vybarvovat archy nebo pracovní listy. 

Nebo na průhlednou fólii nakreslete fixou bacily a bakterie. Pak nechte dítě (starým vyřazeným kartáčkem) zuby vyčistit.

Existuje mnoho knih se zubní tématikou pro děti. V některých je jednoduše popsán zubní kaz, v jiných jde holčička na spravování zoubků nebo ježek zachraňuje zoo, kde si zvířátka nechtějí čistit zuby.

Pomoci může i mobilní telefon. Pro menší děti pohádky, pro větší čistící aplikace. Můžete tuto variantu vzít jako poslední možnost, jak vyčistit zuby v klidu a pohodě, pokud jste všechny výše nabízené varianty vyčerpali. 

U větších dětí můžete uspořádat zubní experiment s vajíčkem. Ponoříte vejce do různých tekutin a sledujete, co se s ním stane. Coca cola zub obarví a Vy ho pak můžete kartáčkem vyčistit. Ocet skořápku rozpustí.

Také můžete ukázat fotky zkažených zubů na internetu a nebo vyndavací zuby Vaší babičky.

Zahrajte si na detektiva! Zjistěte jak uspěšní jste s čitěním a obarvěte si zuby plakdetektorem. Jedná se o barvivo, které plak obarví. Povlak starý jeden jen se zbarví růžově, starší povlak fialově. 

Pokud všechny naše snahy prostě nevyšly (to se může stát. Doufejme, že s výše uvedenými tipy naprosto minimálně), zuby děťátku vyčistit musíme. Pokud se to stane ojediněle a jen proto, že je dítě večer unavené, můžeme projednou udělat výjimku a přesunout čištění na ráno. Nesmí se to ovšem stát pravidlem. Zubní kaz bohužel nepočká, až dítě dostane rozum. Uznejte jeho pocity: "Vidím, že se ti to čištění dneska nelíbí, mrzí mě to, ale i přesto musíme zuby vyčistit. Nechci, abys měl zuby zkažené. Zítra to zkusíme v klidu."

A jak na puberťáky? Velká výhoda je, že tomto období chtějí zapadnout do party a také zaujmout opačné pohlaví. Krásné zuby a zářivý úsměv je důležitý... a nikdo také nechce, aby mu zapáchalo z úst. Při čistění si můžou pustit svůj oblíbený song pro zábavu. A v neposlední řadě je spravování zubů nákladná záležitost. Mohlo by se stát, že peníze na nový iPhone k Vánocům padnou na spravování zubů, že? A to by opravdu nikdo nechtěl...


Zuby nám sloužily celý den, takže si naši pozornost a péči zaslouží.

Je důležité u dítěte odmala budovat správné návyky. Jedním z nich je hygiena a péče o sebe sama. Správná a pečlivá dentální hygiena je ta nejlepší prevence proti onemocnění dutiny ústní, ať už se jedná o zubní kaz nebo zánět dásní. Ošetření zubního kazu je pro děti vždy náročné a správným čištěním se celé situaci můžete vyhnout. 


MDDr. Gabriela Tomečková