Poučení po extrakci

17.10.2022

Extrakce zubu je chirurgický výkon, při kterém je zub vyjmut ze zubního lůžka. Dodržováním níže uvedených pravidel zabráníte možným komplikacím po extrakci.

- ✖️🥛V den zákroku drasticky nevyplachovat ústa a nevysávat z rány. Nesnažte žádnou ústní vodu dostat do extrakčního místa. Rána se hojí z krevní zátky přítomné v lůžku. Je důležité, aby krevní zátka zůstala na svém místě.

- ✖️🚬NEKOUŘIT!, v případě užíváni ATB nepít alkohol, vyvarovat se zvýšené tělesné aktivity po dobu 2-3 dní.

- 💊proti bolesti lze užít volně dostupné léky (Ibalgin, Valetol, Brufen), nejlépe ještě před odezněním anestesie. Pokud se objeví ostrá bolest, kterou netlumí léky, kontaktujte lékaře.

- ❄️pro zmírnění otoku a bolesti můžete čelist první den zevně přerušovaně chladit po dobu max 2 hodin (gelové polštářky, mražená zelenina zabalená do utěrky). Můžete si dát i zmrzlinu, ale bez kousků ovoce nebo oříšků.

- 🤧po extrakci můžete pozorovat růžově zbarvenou slinu, což je zcela normální. Pokud rána krvácí, použijte čistý, přežehlený látkový kapesník. Kapesník skousněte silou do skusu a ponechejte 15. minut. Pokud krvácení nepřestane, kontaktujte lékaře

- 🌡po extrakci může být lehce zvýšená teplota nebo třesavka. Pokud ovšem teplota přesáhne 38 0°C, kontaktujte lékaře.

- 🪥dodržujte ústní hygienu, u postiženého místa čistit velmi opatrně