Bezpečné odstranění amalgámu

17.08.2023

V naší ordinaci amalgamové výplně nezhotovujeme.

Nicméně při odstraňování těchto výplní dbáme na maximální bezpečnost a postupujeme podle odborného stanoviska České stomatologické komory. Toto stanovisko je stejné i u odborných společností v USA (FDA- Food and Drug Administrartion , ADA- American Dental Association). 

  • Odstranění se provádí při odsávání velkokapacitní savkou (která odvádí veškeré výpary a částice), při intenzivním chlazení, za použití mikromotoru v nízkých otáčkách. Prostor ordinace je dostatečně ventilován.
  • Pacient je chráněn brýlemi a kofferdamem (blánou, která izoluje pracovní pole a zabraňuje přenosu materiálu od úst).
  • Výplň je odstranění po kusech a zachycena v odlučovači amalgamu a následně odborně likvidována specializovanou firmou (odpad se nedostává do životního prostředí).

Při odstraňování výpně se uvolňují páry rtuti. Nicméně je nutno dodat, že podle výzkumů je množství těhto par pod limitem WHO (světové zdravotnické organizace).

Při odstranění výplně I. třídy se průměrně uvolní 17 μg Hg. Přičemž limit WHO 150 μg/denně (2μg na kilogram tělesné hmotnosti) 

A je nutno připomenout, že tyto páry jsou intenzivně odsávány vysokotlakou savkou, takže k jejich inhalaci téměř nedochází. 

Jaké jsou indikace (důvody) pro odstranění amalgamovych vyplní?

  • kaz po výplní 
  • popraskaná výplň 
  • nedostatečný okrajový uzávěr (spára) nebo naopak převis 
  • pokud výplň zub nadměrně oslabuje a hrozí odlomení hrbolku zubu 
  • na zubu s ošetřenými kořenovými kanálky (hrozí prasklina) 
  •  na přání pacienta, což respektujeme (nicméně dodáváme, že pokud je výplň v dobrém stavu ČSK ani FDA výměnu nedoporučuje)

Byli bychom rádi, aby se pacienti rozhodovali na základě kvalitních informací, které jsou v souladu s Medicínou založenou na vědeckých důkazech (Evidence Based Medicin) a doporučeních předních světových zdravotnických organizací.

Jsme si bohužel vědomi, že internetem koluje mnoho zavádějících informací a polopravd, které vyvolávají mnohdy zbytečný strach.

Je potřeba si uvědomit, že každou výplň (ale i pacienta a jeho zdravotní stav) je nutné zhodnotit individuálně. 


Zdroje:

https://www.ada.org/resources/research/science-and-research-institute/oral-health-topics/amalgam

https://www.who.int/publications/i/item/9789240023567

https://eur-lex.europa.eu/legal-content/CS/TXT/PDF/?uri=CELEX:52020DC0378&from=EN

https://www.fda.gov/medical-devices/dental-amalgam-fillings/dental-amalgam-fillings-recommendations-graphics



Rtuť v amalgamu

Rtuť je toxický prvek, který představuje riziko pro životní prostředí a pro člověka. Největší produkce rtuti vzniká spalováním uhlí a při těžbě zlata. Dále se používá při výrobě bateriích, měřičích, žárovkách, amalgamu, kosmetických a farmaceutických přípravcích.

Pokud se rtuť dostane do životního prostředí, bakterie ve vodě ji přemění na methylrtuť. Methylrtuť má biokumulativní účinky a ukládá se do ryb a mořských plodů. K expozici člověka rtuti dochází především konzumací potravin mořského původu.

Nejvíce ovlivněné tímto faktem jsou populace jejiž jídelníček je složen z velké části z rybolovu (část Brazílie, Kanady, Číny, Kolumbie a Grónska). Methylrtuť má negativní účinky na mozek vyvíjejícího se plodu a na jeho nervový systém. Podle FDA je bezpečná konzumace 3 (pro děti 2) porce ryb týdně. Jelikož rtuť představuje značné riziko, EU i WHO se zavázala podniknout kroky k omezení jejího používání.

Rtuť ve zdravotnictví


Největší množství rtuti se používalo na výrobu teploměrů a tonometrů (EU zakázala v roce 2009) Dále je rtuť součástí dentálních amalgamů, kde tvoří 50% jeho objemu. Od roku 2018 zakazuje EU použití amalgamu u těhotných kojícím ženám a dětí do 15let. A Od roku 2026 by měl platit plošný zákaz amalgamu úplně.

Jaké riziko představují dentální amalgamy pro člověka?

Rtuť je v amalgamu vázána ve sloučenině se stříbrem, mědí a cínem. I když je obsah rtuťi 50% uvolňuje se minimálně (ve formě par). Amalgam se používá více než 150 let a na jeho vliv a člověka zkoumalo tisíce vědeckých studií. A závěry z nich jsou takové, že pro běžnou populaci nepředstavují zdravotní riziko (oficiální stanovisko WHO i EU).

Páry rtuti a bezpečnostní limity

Při žvýkání, čištění nebo konzumaci nápojů se uvolňuje malé množství par rtuti. Podle ADA je to 0,2- 0,4 μg rtuťi za den na plochu AMG výplně. Podle WHO je bezpečný příjem rtuťi za den 2μg na kilogram tělesné hmotnosti ( cca 150 μg denně) . To zmanená, že pokud máte 10 malých výplní (uvolní 4 μg Hg) je to 40x méně než je bezpečný limit WHO (150 μg).


 Na naší klinice amalgamové výplně nezhotovujeme. Věříme, že v dnešní době představují kompozitní výplně lepší volbu z důvodu estetiky, biokompatibility a i mechanických vlastností. 

Pro běžnou populaci amalgam nepředstavuje zdravotní riziko. Jsou ale určité skupiny lidí, pro které ADA použití amalgamu nedoporučuje: 

  • těhotné a kojící ženy 

  • děti do 6 let (dle EU do 15) 

  • osoby s onemocněním ledvin nebo s neurologickým onemocněním 

  • osoby s alergií na kovy (rtuť, stříbro, měď, cín)