Tipy a triky na čištění u dětí

10.08.2021

Udělejte čištění pravidelnou součástí Vašeho dne s dětmi. Malé děti mají rádi svoje rituály, to jsou pravidelné činnosti, které se každý den opakují. Mezi tyto rituály by mělo patřit i čištění zubů. Nebudeme si nalhávat, že čištění zubů je vždy jednoduché... Zvláště u malých dětí to chce mnohdy velkou dávku kreativity, trpělivosti a důslednosti.

Veškerá tato péče se Vám ale bohatě odmění v podobě zdravých a krásně bílých zoubků Vašeho děťátka. Bohužel někdy dentální hygiena u dětí pokulhává- 50% dětí do šesti let má zubní kaz. Pokud kazivý proces postupuje dál je spojen s bolestí, otokem a horečkou. Lékaři mnohdy pak nezbyde nic jiného než zoubek vytrhnout. 

Proto Vám přinášíme pár rad a tipů, jak na čištění zubů:


🦷 Nenechávejte čištění zubů večer na poslední chvíli, když už všichni zúčastnění padají únavu. Vyčerpaní rodiče ani vyčerpané dítě si zuby s chutí a ochotou čistit nepůjdou.

🦷 Nechte si na to dostatek času. Malé děti mají vnímání času jiné než dospělí. Pokud budete tlačit, můžou jít už jen kvůli tomu do opozice. Takže je dobré nikam nespěchat.

🦷 Důležité je jít příkladem. Děti se učí nápodobou. Pokud dítko rodiče s kartáčkem v puse pravidelně nevidí, tak nemá co napodobovat ;) čistěte si zuby spolu a třeba i nechte dítě vyčistit Vaše zuby.

🦷 Děti mají také velkou potřebu samostatnosti. Určitě jste už asi 100x slyšeli větu: "Já to chci udělat sám/sama." Je výhodou, když mají kartáček na dosah. Nechte je vyčistit si zuby sami jako první. A Vy pak dočistěte.

🦷 Nechce si čistit zuby? Možná pomůže pokud dáte na výběr: "Chceš si zuby vyčistit s pastou nebo bez pasty? Dočistí máma nebo táta?" Můžete jít společně do drogerie a nechat dítě si vybrat vlastní zubní kartáček s Elsou nebo Spidermanem (a na dočišťování používat ten, co jste vybrali Vy).

🦷 Zapojte ho do celého procesu. Je něco, co mu na čistění vadí? Zkuste společně vymyslet řešení problému, aby vyhovovalo všem. Pokud už je dítě trochu starší a dokáže s Vámi komunikovat, zeptejte se ho na jeho názor a zapojte ho do řešení.

🦷 Udělejte si to příjemné. Posaďte se klidně do koupelny na kobereček, udělejte si pohodlí (málokoho baví postávat před zrcadlem) nebo můžete čistit i na sedačce v obýváku bez pasty.

🦷 Vysvětlete dětem PROČ je třeba zuby čistit a proč Vám záleží na tom, aby byly zuby zdravé. Můžete vyprávět svoje zážitky s bolavými zuby… Ale nikdy nestrašte děti zubařem! Můžete tím ohrozit budoucí spolupráci v ordinaci.


Pozitivní motivace je nejlepší cesta

Zpívejte si písničky nebo povídejte básničky nebo říkanky (písniček o zubech je plný youtube nebo si vymyslete svoje vlastní). Zpívejte jednou nahlas, pak zase potichu… 

Můžete vyjmenovat potraviny, které dnes dítko jedlo a komentovat, jak je čistíte ze zubů. 

Lechtejte se kartáčkem na nose nebo pod bradou. Pak kartáčkem polechtejte zoubky. Dělejte si srandu, smích je nakažlivý a to je veliká výhoda, když dítko stávkuje ;)

Motivační může být i chuť zubní pasty. Pokud Vám pasta pomáhá ve spolupráci dítěte, použijte bezfluoridovou. Nemusíte se totiž řídit přísným dávkováním a pastu můžete přidávat (s rozumem). Dobré složení má např.: Weleda, SwissDent nebo Jack & Jill.

Můžete zahrát s dětma na doktora, pořídit si zrcátko anebo si posvítit do pusy čelovkou. Na trhu jsou i dětské zubařské sety, kde najdete umělé zuby, kartáček, pastu, zrcátko a dokonce i zubní vrtačku nebo kleště.

Možná Vaše děti znají ze školky z projektu Nechci kazy pohádku o Bacilovi Celilovi. Zoubek nechce jíst ovoce a zeleninu a papal by jen sladkosti. Sladkosti ale chutnají i zlému Bacilovi Cecilovi, který Zoubku ubližuje a kouše ho. Zoubka zachrání katráček s pastou, kterého se Cecil bojí a utíká pryč.

U starších dětí můžete jejich snažení odměňovat samolepkami nebo vybarvovat archy nebo pracovní listy. 

Nebo na průhlednou fólii nakreslete fixou bacily a bakterie. Pak nechte dítě (starým vyřazeným kartáčkem) zuby vyčistit.

Existuje mnoho knih se zubní tématikou pro děti. V některých je jednoduše popsán zubní kaz, v jiných jde holčička na spravování zoubků nebo ježek zachraňuje zoo, kde si zvířátka nechtějí čistit zuby.

Pomoci může i mobilní telefon. Pro menší děti pohádky, pro větší čistící aplikace. Můžete tuto variantu vzít jako poslední možnost, jak vyčistit zuby v klidu a pohodě, pokud jste všechny výše nabízené varianty vyčerpali. 

U větších dětí můžete uspořádat zubní experiment s vajíčkem. Ponoříte vejce do různých tekutin a sledujete, co se s ním stane. Coca cola zub obarví a Vy ho pak můžete kartáčkem vyčistit. Ocet skořápku rozpustí.

Také můžete ukázat fotky zkažených zubů na internetu a nebo vyndavací zuby Vaší babičky.

Pokud všechny naše snahy prostě nevyšly (to se může stát. Doufejme, že s výše uvedenými tipy naprosto minimálně), zuby děťátku vyčistit musíme. Pokud se to stane ojediněle a jen proto, že je dítě večer unavené, můžeme projednou udělat výjimku a přesunout čištění na ráno. Nesmí se to ovšem stát pravidlem. Zubní kaz bohužel nepočká, až dítě dostane rozum. Uznejte jeho pocity: "Vidím, že se ti to čištění dneska nelíbí, mrzí mě to, ale i přesto musíme zuby vyčistit. Nechci, abys měl zuby zkažené. Zítra to zkusíme v klidu."

Puberťáky už nepřeperete. Ale velká výhoda je, že tomto období chtějí zapadnout do party a také zaujmout opačné pohlaví. Krásné zuby a zářivý úsměv je důležitý... a nikdo také nechce, aby mu zapáchalo z úst. Při čistění si můžou pustit svůj oblíbený song pro zábavu. A v neposlední řadě je spravování zubů nákladná záležitost. Mohlo by se stát, že peníze na nový iPhone k Vánocům padnou na spravování zubů, že? A to by opravdu nikdo nechtěl...


Zuby nám sloužily celý den, takže si naši pozornost a péči zaslouží.

Je důležité u dítěte odmala budovat správné návyky. Jedním z nich je hygiena a péče o sebe sama. Správná a pečlivá dentální hygiena je ta nejlepší prevence proti onemocnění dutiny ústní, ať už se jedná o zubní kaz nebo zánět dásní. Ošetření zubního kazu je pro děti vždy náročné a správným čištěním se celé situaci můžete vyhnout. 


MDDr. Gabriela Tomečková